20. rocznica poświęcenia organów w kościele Świętej Rodziny w Katowicach obfitowała w rozmaite jubileuszowe wydarzenia. Jednym z nich był rocznicowy recital projektanta naszych organów, autora koncepcji brzmieniowej, konstrukcyjnej i architektonicznej - profesora Juliana Gembalskiego.
Zebrani na koncercie w niedzielę 15 października mogli obserwować pracę organisty dzięki kamerze i ustawionemu w kościele ekranowi. Podgląd, tego jak wygląda obsługa skomplikowanego mechanizmu organów, możliwy był dzięki życzliwości Pana Pawła Ożgi - serdecznie dziękujemy. Koncert współfinansowany był z budżetu Miasta Katowice w ramach "Dni Kultury Chrześcijańskiej", a to dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Dawidowskiego - prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.
Za wykonanie dokumentacji fotograficznej dziękujemy Panu Sebastianowi Hojdysowi, który był również autorem zdjęć z wnętrza naszych organów, a które zobaczyć można było na okolicznościowej wystawie prezentującej zdjęcia, rysunki projektowe, archiwalne afisze, programy koncertów oraz pamiątkowe wpisy wykonawców z minionego 20-lecia.
W sobotę 21 października grupa parafian oraz miłośników muzyki wybrała się na wycieczkę do Muzeum Organów Śląskich, mieszczącego się w budynku Akademii Muzycznej w Katowicach. Po muzeum oprowadzał nas założyciel owej placówki - profesor Julian Gembalski. Zebrani mogli wysłuchać również krótkiego koncertu organowego w przepięknie odrestaurowanej Auli im. Bolesława Szabelskiego. Profesor Gembalski z pasją prezentował zgromadzone w muzeum eksponaty, pokazując jak działa mechanizm organów, a także jak powstaje dźwięk w tym skomplikowanym instrumencie.
Uczestnicy wycieczki z bliska zobaczyć mogli stół gry organów, dotknąć oryginalnych wyciągów rejestrowych, przekonać się jaki dźwięk wydaje organowa piszczałka, gdy się w nią dmuchnie, a nawet poczuć się jak kalikant, tłoczący powietrze do organowego miecha.
Jako finał obchodów 20-lecia organów u Świętej Rodziny w niedzielę 29 października wysłuchaliśmy mistrzowskiego recitalu profesora Gerharda Gnanna z Niemiec. Nie mogliśmy wymarzyć sobie bardziej podniosłego i radosnego zarazem zwieńczenia dwóch dekad służby liturgii i kulturze muzycznej naszych organów. Nasz gość oczarował zebranych słuchaczy swoją wirtuozerią oraz świetnie dobranym repertuarem, który ukazał spektrum możliwości brzmieniowych naszego "solenizanta". To był cudowny wieczór, który zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dziękujemy Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej, profesorom: Krzysztofowi Lukasowi (Kierownikowi tejże Katedry) i Julianowi Gembalskiemu za okazaną naszym inicjatywom życzliwość. Dziękujemy serdecznie Pani prezes Stowarzyszenia "Pro Musica Organa" Małgorzacie Trzaskalik-Wyrwie oraz Pani Agacie Swadźbie za merytoryczną, organizacyjną, prawną, językową i logistyczną pomoc. Panom Łukaszowi Kurpasowi i Jakubowi Plewie dziękujemy za przygotowanie organów do jubileuszowych koncertów. Podziękowania pragniemy przekazać również Panu Sebastianowi Hojdysowi, Krzysztofowi Sawczykowi i Tomaszowi Zamorowskiemu za dyspozycyjność i okazaną pomoc przy organizacji rocznicowych wydarzeń.
Pozostaje mieć nadzieję, że licznie zgromadzona publiczność jeszcze nie raz odwiedzi cykl koncertów "Muzyka Organowa u Świętej Rodziny", aby cieszyć się pięknym, szlachetnym dźwiękiem organów zbudowanych w naszym kościele przez kolejne lata, a może i dwudziestolecia. Tego sobie nawzajem i naszym organom życzymy!