Mimo tego, że od kilku miesięcy, z powodu stanu epidemii, nie mogliśmy organizować koncertów muzyki organowej „U Świętej Rodziny”, nasze parafialne organy wcale w tym czasie nie milczały. Przez ostatnie tygodnie w naszym kościele,
do egzaminów dyplomowych przygotowywało się troje organistów. Kończą oni swoją edukację na różnych etapach
w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – na kierunku Muzyka Kościelna oraz
w klasach organów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach.

 

     Cieszymy się i dumni jesteśmy z tego, że nasza parafia wspomóc może tych młodych, utalentowanych ludzi udostępniając kościół i organy na czas ćwiczeń; a tym samym pośredniczyć niejako w zdobywaniu przez nich wiedzy, oraz szlifowaniu kunsztu wykonawczego, jakim niewątpliwie jest stylowa gra na tak niezwykłym instrumencie. Dyplomanci wybrali na miejsce swojego egzaminu nasz kościół nieprzypadkowo. Wszak od 17 lat posiadamy jedne
z najlepszych katowickich mechanicznych organów piszczałkowych, które są repliką barokowych organów północnoniemieckich. Także program owych koncertów dyplomowych dobrany został właśnie pod kątem możliwości brzmieniowych tego instrumentu.

    
     Polecamy tych młodych organistów (a są to:
Paulina Matlak, Joanna Widera i Wojciech Olszyczka) modlitwie naszych Parafian i wstawiennictwu Świętej Rodziny, prosząc, by nadal ubogacali kulturę muzyczną talentem, który od Pana Boga otrzymali. O pomyślne zdanie egzaminów trzymajmy za nich kciuki zaciśnięte na paciorkach różańca.

 

 

     Koncert dyplomowy jest dla każdego artysty dużym przeżyciem. Młodzi organiści, którzy stają na progu swej muzycznej kariery, zapraszają na ten pierwszy recital rodzinę, krewnych, przyjaciół i kolegów. Tym razem także i my możemy wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu i osobiście wspierać zmagania młodych adeptów muzyki organowej o jak najwyższą ocenę na świadectwie ukończenia szkoły.
Na koncerty dyplomowe zapraszamy w czwartek
18 czerwca
po Mszy świętej wieczornej (zagra studentka kierunku Organy – Muzyka Kościelna w Akademii Muzycznej w Katowicach – Joanna Widera) oraz w poniedziałek 22 czerwca (występy uczniów PSM im. M. Karłowicza w Katowicach: o 10:00 recital Pauliny Matlak z klasy organów Tomasz Orlowa, natomiast
o 11:00 koncert Wojciecha Olszyczki z klasy organów Brygidy Tomali).

 

Łukasz Marciniak