Pięknym zrządzeniem Opatrzności był fakt, że ostatnim akcentem Okresu Wielkanocnego, ostatnim wydarzeniem przeżywanym przy zapalonej świecy paschalnej w naszej parafii był KONCERT DAWNEJ WŁOSKIEJ MUZYKI LITURGICZNEJ, który odbył się w ramach zainicjowanego we wrześniu ubiegłego roku cyklu: „Muzyka Organowa
u Świętej Rodziny”. W dniu, w którym Kościół celebrował Pięćdziesiątnicę – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałą organistkę, doskonałego pedagoga, wybitną specjalistkę w dziedzinie chorału gregoriańskiego i dawnej muzyki liturgicznej, bez wątpienia nietuzinkową postać polskiej muzyki sakralnej, a ponad to: niezwykle serdeczną i skromną osobę – nasze zaproszenie przyjęła siostra, profesor, pochodząca z Włoch, ale od wielu lat mieszkająca i pracująca w Polsce, w Krakowie: Susi Ferfoglia. W pracy z młodymi muzykami przyświeca jej przekonanie, że tworzenie, przekazywanie i umiejętność dostrzegania piękna jest pokarmem dla duszy każdego człowieka. Spotkanie ze sztuką i obcowanie z nią wymaga nie tylko przygotowania technicznego, ale również wykształcenia w sobie wewnętrznego pragnienia docierania zarówno do istoty utworu jak i samego siebie. Siostra Susi wraz z założonym przez siebie żeńskim zespołem wokalnym FLORES ROSARUM (w składzie: Maria Klich, Anita Pyrek-Nąckiewicz, Katarzyna Świałkowska i Katarzyna Wiwer) zabrała nas w świat dawnej włoskiej muzyki liturgicznej,
o której we wstępie koncertu osobiście opowiedziała.

W modlitewnym skupieniu wysłuchaliśmy najpierw „Variazioni per il Paggio Todesco” Bernardo Pasquiniego (1637-1710) na organy, a następnie dwóch dzieł wykonanych w technice alternatim: „Missa in duplicibus diebus” Giovanniego Battisty Fasolo (ok. 1598-1664) oraz „Magnificat Primi Toni” Girolamo Cavazzoniego (1525-1577). Technika alternatim, polegająca na naprzemiennym śpiewie i grze organów (improwizacji), uzyskała szczególne znaczenie
w liturgii w baroku. Ponieważ nie wszyscy barokowi organiści byli wystarczająco dobrymi improwizatorami, kompozytorzy tworzyli dla nich zbiory gotowych utworów przeznaczonych do wykonywania z zespołem wokalnym. W taki właśnie sposób wykonana została msza G. B. Fasolo oraz Magnificat G. Cavazzoniego. Wersety poszczególnych części mszalnych
(Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei) oraz hymnu Magnificat wybrzmiewały naprzemiennie, wykonywane raz przez zespół wokalny, a raz przez organy, na których z wirtuozowskim zacięciem grała
s. Susi Ferfoglia.

Na zakończenie publiczność w liczbie stu osób, gromkimi brawami dziękowała artystkom za niecodzienne muzyczne przeżycia. Wyrazem wdzięczności słuchaczy były kwiaty wręczone wykonawcom przez młodzież naszej parafii. W kronice koncertowej
s. Susi zapisała takie słowa: „Dziękujemy bardzo za zaproszenie, za miłą atmosferę, ciepłe przyjęcie, a przede wszystkim za serdeczność i profesjonalizm w każdym szczególe organizacji tego koncertu”. Nie zabrakło także zdania zapisanego w języku włoskim.

Łukasz Marciniak

 

 

Program koncertu

 

s. Susi Ferfoglia krótko opowiada o sobie i założonym przez siebie zespole, który już w niedzielę 4 czerwca o 19:00 zaśpiewa w naszym kościele:

 

Strona www zespołu "Flores Rosarium"