Już po raz drugi w tym roku gościliśmy w naszym kościele duet wspaniałych śląskich muzyków – profesorów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – Panią Prof. Elżbietę Grodzką-Łopuszyńską oraz Pana Prof. Juliana Gembalskiego.
Organizatorem tego wydarzenia, które wpisywało się w Archidiecezjalne obchody XV Dnia Papieskiego pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”, była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Diecezjalny koordynator Fundacji Ks. Robert Kaczmarek zaproponował, aby właśnie w naszym kościele, ze względu na znakomite organy, odbył się koncert muzyki sakralnej oraz improwizacji w wykonaniu znanych już naszym parafianm gości.
Koncert poprzedziła Msza św. odprawiona przez Ks. Roberta, z udziałem młodzieży – stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tematyka koncertu narzucała się sama, październik to miesiąc parafialnych rocznic – 22. rocznicy konsekracji kościoła oraz 12. rocznicy poświęcenia organów, ale także 37. rocznicy wyboru Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Nie mogło więc zabraknąć wspaniałych wirtuozowskich utworów organowych, takich jak Preludium i fuga C-dur BWV 547, czy preludium chorałowe „Smücke dich, o liebe Seele” BWV 654 Johanna Sebastiana Bacha.
Jako że październik jest miesiącem różańcowym, poświęconym czci Matki Bożej, usłyszeliśmy też dwie arie z „Magnificat” Marcina Żebrowskiego: „Qui fecit” oraz „Suscepit Israel”, a także popisową, niezwykle dramatyczną w swej formie pieśń „Matki człowieczej lament” Edwarda Pałłasza. Nie zabrakło w programie koncertu wątków papieskich. Publiczność usłyszeć mogła monumentalną kompozycję organową „Tu es Petrus” Franza Liszta, która to pochodzi z oratorium „Christus” węgierskiego kompozytora. Nie obyło się też bez improwizacji, z których słynie Profesor. Ta powszechna niegdyś forma muzycznej wypowiedzi, w połowie XX wieku w Polsce praktycznie zanikła.
Do jej wskrzeszenia i obecnego rozkwitu walnie przyczynił się właśnie Prof. Gembalski. Już na wstępie koncertu zabrzmiała Fantazja na temat ukochanej przez Jana Pawła II „Barki”, a na zakończenie występu nasi goście uraczyli nas wspólną improwizacją do słów papieża-Polaka: „Nie lękajcie się”. Warto też wspomnieć o jeszcze jednym utworze jakiego kieliśmy oakzję wysłuchać, a mianowicie: „W górę serca” z „Mszy Boguckiej” Jana Oleszkowicza. „Msza Bogucka na sopran, alt, chór mieszany i organy” otrzymała I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na mszę właśnie, który odbył się w 1998 roku w Katowicach. Program całego koncertu, jak i samo wykonanie zadowolić mogło najbardziej nawet wybrednych melomanów. Nie mogło być inaczej, skoro przy organach zasiadł wirtuoaz tego instrumentu Julian Gembalski, a śpiewem towarzyszyła mu znakomita sopranistka, laureatka konkursów muzycznych, od 16 już lat współpracująca z Profesorem Gembalskim – Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska. Zebrani słuchacze nagrodzili artystów długimi oklaskami, a po nich Profesorowie jeszcze raz udali się na chór, aby wraz ze wszystkimi zaśpiewać trzy zwrotki „Barki”.
Tym akcentem zakończyliśmy w parafii obchody Dnia Papieskiego, a także uczciliśmy rocznice, zarówno konsekracji kościoła, jak też poświęcenia organów.
Miłośników muzyki nie żegnamy, lecz zapraszamy na kolejne wydarzenia: do zobaczenia!