Żaden z melomanów, którzy w niedzielny wieczór 18 stycznia licznie wybrali się na koncert do kościoła Świętej Rodziny w Katowicach, nie mógł czuć się rozczarowany.
Gościliśmy bowiem wspaniałych muzyków, Profesorów Akademii Muzycznej w Katowicach – znakomitą sopranistkę Elżbietę Grodzką-Łopuszyńską oraz uwielbianego przez grono miłośników muzyki organowej Juliana Gembalskiego.
Na program koncertu złożyły się najpiękniejsze melodie kolęd i pastorałek, zarówno tych znanych, śpiewanych przez nas w trakcie Liturgii, jak również tych z rzadka wykonywanych lub wręcz zapomnianych.
Usłyszeliśmy opracowania kolędowe polskich kompozytorów: Ignacego Rączki, Wacława Geigera i Stanisława Niewiadomskiego, ponadto dedykowaną wszystkim dzieciom pastorałkę „Przyjdź do mnie mały Jezusiku”, góralskie „Oj Maluśki, Maluśki”, słynną bożonarodzeniową pieśń „O, Holy Night” Adolphe Adama, oraz kompozycje współczesnego łódzkiego kompozytora Krzysztofa Grzeszczaka: trzy preludia kolędowe na organy oraz „Kołysankę Panny Marii”.
Profesor Gembalski uraczył nas kunsztownymi improwizacjami organowymi opartymi na melodiach kolęd, które ubrał w rozmaite formy i style muzyczne. Zebrani na koncercie usłyszeć mogli całe bogactwo brzmieniowe naszych organów, oraz podziwiać talent i technikę mistrza. Nie od dziś bowiem wiadomo, że każdy koncert Juliana Gembalskiego to kreacja artystyczna najwyższej klasy, o czym możemy się przekonać rokrocznie po zakończeniu Pasterki, kiedy to Profesor z pasją i nieukrywaną radością improwizuje na tematy kolędowe.
Także Pani Profesor Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska zachwyciła zebranych anielskim wręcz, ciepłym sopranem, muzykalnością i dbałością o najmniejsze detale stylistyczne.
Na zakończenie wieczoru kolęd, artyści zaprosili słuchaczy do wspólnego zaśpiewania Nowonarodzonemu Jezusowi.
Po improwizowanej przygrywce wszyscy zjednoczyli się w śpiewie trzech zwrotek kolędy „Bóg się rodzi”, której melodia wywodzi się z polskiego tańca szlacheckiego – poloneza, i w takim też tempie była ona utrzymana.
Publiczność długą owacją na stojąco podziękowała Profesorom za pełen radości, wzruszeń, muzycznych uniesień oraz duchowych i estetycznych przeżyć wieczór, który z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.