W ramach Dni Brynowa i Ligoty, które odbyły się 8, 9 i 10 czerwca 2018r. w naszym kościele odprawiono Uroczystą Mszę Świętą w intencji mieszkańców Naszej Dzielnicy. Po Mszy Świetej miało miejsce niecodzienne wydarzenie - posadzenie na placu kościelnym Dębu Niepodległości, który został poświęcony niedawno przez Papieża Franciszka.

O Dębach Niepodległości:

(informacja jaką otrzymaliśmy z firmy Taxus Arbor)

"Z okazji 100 lecia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej leśnicy z firmy Taxus Arbor zorganizowali pielgrzymkę do grobu św. Jana Pawła II i zabrali ze sobą ponad 100 dębów, które w dniu 23 maja 2018 zostały pobłogosławione przez Papieża Franciszka.

Papież Franciszek nawiązał do tego wydarzenia w trakcie środowej audiencji generalnej słowami z encykliki „Laudato Si”.

W pielgrzymce udział wzięli ks. Prałat Stanisław Puchała, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i Jego zastępca, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, przedstawiciele RDLP Katowice oraz leśnicy i dendrolodzy z firmy Taxus Arbor.

Jeden dąb został ofiarowany Papieżowi Franciszkowi, natomiast pozostałe dęby wróciły do Polski i będą sadzone w ramach uroczystości związanych z 100 leciem Niepodległości.

Pierwszy z Dębów Niepodległości pobłogosławionych przez Ojca Świętego został posadzony w dniu 08 czerwca 2018 w trakcie Ogólnopolskich Obchodów Święta Lasu w Janowie Lubelskim - uroczystości zorganizowanej przez Lasy Państwowe pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Kolejne Dęby Niepodległości będą sukcesywnie sadzone w różnych miejscach kraju w trakcie obchodów 100 lecia Niepodległości.

Na terenie Katowic będą posadzone dwa Dęby Niepodległości pobłogosławione przez Papieża Franciszka:

- w dniu 10 czerwca na terenie Rzymskokatolickiej Parafii Świętej Rodziny i Świętego Maksymiliana Kolbego w Katowicach przy ul. Kossak-Szczuckiej 24,

- w dniu 15 sierpnia lub 11 listopada na terenie Rzymskokatolickiej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach przy ul. Solskiego 2.

W sadzeniu dębów będą brali udział przedstawiciele duszpasterzy, samorządu i leśników."


O poświęceniu dębów w Dzienniku Zachodnim...