Boże Narodzenie w muzyce organowej”
 

 – takim tytułem nazwany został muzyczny wieczór, który odbył się w kościele Świętej Rodziny w Katowicach w niedzielę 19 stycznia br. Do wykonania tego pierwszego w nowym roku koncertu organowego zaprosiliśmy naszych przyjaciół, studentów Katedry Organów i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

 

Zagrali dla nas: Szymon Jarzyna, Mariusz Kozieł, Robert Kromolan i Mariusz Wycisk.

 

 

W programie znalazły się utwory tematycznie związane z okresem Narodzenia Pańskiego, a także opracowania chorałowe pieśni bożonarodzeniowych kompozytorów francuskiego i niemieckiego baroku: Johanna Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego i Louis-Claude Daquin’a.
Młodzi organiści zaprosili na koncert „u Świętej Rodziny” także oboistkę z klasy profesora Tomasza Miczki – Martynę Borowską.

W jej wykonaniu zabrzmiał utwór pt. „Concerto per oboe d’amore A-dur” z towarzyszeniem organów.

Finałowym utworem była „Pasterka w prastarym kościele na Wawelu”, wciąż jeszcze zbyt mało docenianego polskiego kompozytora, Feliksa Nowowiejskiego.
Słowo wprowadzające do koncertu wygłosił profesor Julian Gembalski – Kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

 

Po zakończonym muzykowaniu studenci wraz z profesorem i zaproszonymi gośćmi, absolwentami i przyjaciółmi Katedry Organów, udali się na poczęstunek i miłe spotkanie przy stole w „Karcmie Pod Strzechom”. Kolejny koncert odbędzie się w naszym kościele 23 lutego 2020 r. o godzinie 19:00. Będzie to recital organowy w wykonaniu Krzysztofa Kotońskiego. Serdecznie zapraszamy!


Zdjęcia: Łukasz Śmigielski
Tekst: Łukasz Marciniak