W sobotę 28 września 2019 r. w naszym kościele w ramach cyklu koncertów "Muzyka Organowa u Świętej Rodziny", wystąpił włoski wirtuoz organów, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów i pedagogów współczesnej Europy - profesor Lorenzo Ghielmi z Medioalnu. W programie pierwszej części koncertu znalazła się muzyka dwóch kompozytorów „przed bachowskich”: Georga Böhma oraz Dietricha Buxtehudego – obaj zaliczani są do tzw. północnoniemieckiej szkoły organowej. Zaś w części drugiej słuchaliśmy muzyki wielkiego Johanna Sebastiana Bacha. Program o tyle ciekawy, bowiem znalazły się w nim utwory dosyć rzadko wykonywane w czasie koncertów, a które pod palcami naszego gościa zabrzmiały w sposób rewelacyjny, urzekając nie tylko znawców muzyki organowej, ale także słuchaczy, którzy specjalistami w tej dziedzinie nie są. Ciekawostką była autorska transkrypcja profesora Ghielmiego czyli utwór, który pierwotnie przez Bacha skomponowany został na skrzypce, a na koncercie zabrzmiał jako utwór organowy. Mowa o Adagio z Sonaty na skrzypce BWV 1001,1, które usłyszeliśmy jako organowe preludium poprzedzające Fugę d-dur BWV 539,2.

Mistrzowska interpretacja barokowej muzyki w wykonaniu Lorenzo Ghielmiego oraz wspaniałe brzmienie naszych, nawiązujących do najlepszych historycznych wzorców, organów - sprawiły, że żaden z melomanów nie mógł czuć się tego wieczoru rozczarowany. Wręcz przeciwnie – licznie zgromadzona publiczność, w liczbie prawie stu osób, owacją na stojąco dziękowała naszemu gościowi za podarowanie wspólnocie parafialnej Świętej Rodziny tej muzycznej uczty. Słowa wdzięczności w języku włoskim skierowała do wykonawcy nasza parafianka, pani Barbara Jaworska – na co dzień redaktor „Gościa Niedzielnego”.
W świat muzyki swoim słowem wprowadził nas, niezastąpiony nie tylko w tym względzie, profesor Julian Gembalski.

Wśród publiczności znaleźli się wykładowcy katowickiej Akademii Muzycznej, pedagodzy szkół muzycznych naszego regionu, a także studenci
i uczniowie, którzy uczestniczyli w kursie mistrzowskim prowadzonym przez profesora Ghielmiego. Warto dodać, że jedna z części tego kursu odbyła się przy organach naszego kościoła. Swoją obecnością zaszczycili nas także goście
z królewskiego Krakowa, wśród nich pochodząca z Włoch siostra Susi Ferfoglia – wykładowczyni Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, organistka, wybitna specjalistka w dziedzinie chorału gregoriańskiego i dawnej muzyki kościelnej. Ksiądz Proboszcz Stanisław Łapok w słowie powitania przypomniał koncert dawnej włoskiej muzyki liturgicznej, jaki przed dwoma laty w naszym kościele, wraz
z założonym przez siebie żeńskim zespołem wokalnym „Flores Rosarum”, zagrała siostra Susi.

Po koncercie nasi goście z Włoch oraz Krakowa zaproszeni zostali na „polską” kolację, podczas której skosztować mogli tradycyjnego bigosu oraz śląskiego „szałotu”, zaś na deser przepysznej szarlotki. Przy stole w niezwykle radosnej atmosferze rozmowa toczyła się w trzech językach: włoskim, niemieckim
i polskim.

Koncert zorganizowano we współpracy Parafii Świętej Rodziny z Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach. Dokumentację fotograficzną przygotował Sebastian Duda.

 

Tekst: Łukasz Marciniak